Konu:

Madde 1- ÖNDER İmam Hatip Liseleri Mezunları Mensupları Derneği tarafından İmam Hatip Liselerinde halen eğitim öğretim gören öğrencilerin katılabileceği “Serbest Şiir” konulu “Şiir Yarışması” düzenlenecektir.

Amaç:

Madde 2 – Yarışmanın amacı, kendini geliştirmeye hevesli ve yetenekli İmam Hatip Lisesi öğrencilerinin, şiir yazma kabiliyetlerini geliştirmek, sözleri, mısraları, kalemleriyle topluma yön veren şairlerin izinden gidebilmelerine öncü olmak ve kendi yeteneğini fark edebilmesini sağlamak.

Kapsam:

Madde 3- Bu özel şartname, yukarıda konusu ve amacı belirtilen yarışmaya katılım koşulları çerçevesinde yarışmaya katılacak eserlerde aranacak şartlara, başvuru şekline, seçici kurul ile yapılacak değerlendirmeye, verilecek ödüller ve ödül törenine ilişkin esas ve usulleri kapsar.

Katılım Koşulları:

Madde 4 – 

  1. Yarışmaya katılım ücretsizdir. Yarışma Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı İmam Hatip Liselerinde okuyan tüm öğrencilere açıktır.
  2. Her katılımcı yarışmaya, daha önce herhangi bir yarışmada ödül almamış ve sergilenmemiş bir eserle katılabilir.
  3. Yarışmaya eser verecek katılımcılar Serbest şiir dalında, kendi anlatım biçimlerine uygun her türlü teknik ve yukarıdaki amaca dönük mesaj kullanmakta serbesttir. Siyasi amaçlara hizmet eden, sakıncalı ve zararlı ifadeler içeren, genel ahlak kurallarına uymayan, hakaret içeren ve ne amaçla olursa olsun firma adı kullanılan eserler yarışma dışı kalacaktır.
  4. Denemeler A4 boyutunda, Times News Roman yazı karakterinde 12 punto ve 1,5 satır aralığında bilgisayarda yazılacaktır.
  5. Ekteki Form eksiksiz olarak doldurulup, eserlerin arkasına iliştirilerek,  eserle birlikte 17 Mayıs 2013 tarihine kadar öğrenim görmekte olduğu İmam Hatip Lisesi’nin yetkili kişisine elden teslim edilip, ilgili yetkili, kendisine teslim edilen eserleri Önder Genel Merkezi’ne gönderebileceği gibi, öğrenci ekteki taahhütname formuyla birlikte çalışmasını Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir. mail adresine göndermek suretiyle yarışmaya katılabilir.
  6. Yarışmaya katılmak için İmam Hatip Lisesi öğrencisi olmak (9,10,11, veya 12. Sınıf) yeterlidir. Ödül kazanan eserlerin sahipleri, lise öğrencisi olduklarını belgelemek durumundadır.
  7. Yarışma şartnamesi, www.onder.org.tr ve www.yarismalar.imamhatipokullari.org web sayfalarından temin edilebilir.

 

Seçici Kurul :

Madde 5-

Mehmet Kamil Berse

Recep Garip

Şeref Akbaba

Nurettin Duman

 

Değerlendirme:

Madde 6- Katılan eserler arasından Seçici Kurul, yarışmanın amacı doğrultusunda dereceye girmeye en uygun eserleri belirleyecektir. Ödüle layık eser bulunup bulunulmaması, ödüllerin bir kısmının dağıtılıp dağıtılmaması Seçici Kurul’un takdirindedir.

 

Ödüller:

Madde 7-

Birincilik ödülü          2000 TL

İkincilik ödülü            1500 TL

Üçüncülük ödülü          500 TL

 

Önemli Tarihler:

Madde 8-

Eser teslimi için son tarih: 17 Mayıs 2013

Kurul değerlendirmesi: 27 Mayıs 2013         

Yarışma sonuçlarının açıklanması: 29 Mayıs 2013   

Ödüllerin verilmesi ile ilgili tarih daha sonra Önder tarafından açıklanacaktır.

 

*ÖNDER gerekli gördüğü takdirde belirtilen tarihlerde değişiklik yapabilir.

 

Diğer Hükümler :

Madde 9 -Yarışmaya katılan tüm eserlerin kullanım hakkı ÖNDER’e ait olacaktır. Katılımcılar eserlerin geri teslim edilmesi konusunda Resmi ve Hukuki yollara başvurulmayacağını yarışmaya katılarak kabul etmiş sayılır.

Madde 10 ÖNDER ödül alan ve sergilenmeye değer bulunan eserleri, afiş katalog, broşür ve her türlü tanıtım, sergi malzemesi olarak kullanma hakkına sahip olacaktır.

Madde 11 - Şartnamede belirtilmeyen hususlarda ve tereddüt halinde ÖNDER seçici kurulunun kararları geçerlidir.

Madde 12 – Yarışmaya katılan her öğrenci yarışma şartlarını okuyup kabul etmiş sayılır.

 

İLETİŞİM ve ESERLERİN GÖNDERİLMESİ İÇİN

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

 

İMAM-HATİP LİSELERİ MEZUNLARI MENSUPLARI DERNEĞİ
Kuruluş : 1958 ALEMDAR MAH. HÜKÜMET KONAĞI SOK. NO:7

(İstanbul Valiliği Sokağı, Hacı Beşir Ağa Camii Külliyesi)

34110 CAĞALOGLU / İSTANBUL TEL: 0212 519 09 53-519 12 76-519 12 77

 

NOT: Serbest şiir çalışmaları katılımcı öğrencinin eğitim gördüğü okul yetkililerine teslim edileceği gibi, bu özel şartname ekindeki taahhütname katılımcı öğrenci tarafından imzalanıp çalışmaları ile birlikte belirtilen tarihten önce Önder Genel Merkezine de gönderebilecektir. 

 

Şartname ve başvuru formunu indirmek için tıklayınız.